گزارش صعود قله تیلار – تالش – ۱۳۹۱،۰۷،۲۸

19 اکتبر 2012بدون دیدگاه

DSC01294

در اخرین روزهای مهر ۱۳۹۱ برنامه صعود به کوه باشکوه تیلار را برای اولین بار از ضلع شمالی توسط کوهنورد عزیزمان سیروس سعادت (سرپرست) در برنامه گروه کوهنورد کادوسیان تالش اجرا شد.

صبح خیلی زود پس از ملحق شدن دوستان کوهنورد ما از شهر صومعه سرا در راه جاده مریان قرار گرفتیم.ماشینها را در آق اولر پارک و با نیسانی که از قبل رزرو کرده بودیم به طرف روستای کوهپایه ای سله یوردی حرکت کردیم.مسافتی را هم بعد از روستای ییلاقی سله یوردی، در جاده خاکی ناجور طی کردیم.(به طرف منطقه آب کلیه و خلخال پیش رفتیم).در هوایی کامل مه الود و سرد پائیزی گروه برای اولین بار در این مسیر جدید قرار گرفت.

 

 

 

بنا به گفته قدیمیان محل در روزگاران دور دختری شجاع بنام تیلار حاکم این منطقه بود کوه زیبا و با شکوه تیلار را از نام او گرفتند.کوه تیلار فاقد پناهگاه و جان پناه بوده و توجه کنید به جز در روستاهای پای کوه درمسیر صعود چشمه ای یافت نمیشود،در ماههای سرد سال راههای خاکی منتهی به پای کوه اغلب با طغیان رودها گل آلود،یخزده و بسته است لذا صعود در این موقع ازسال سخت و تنها با تجهیزات و راهنما امکان پذیر است،کوههای تالش به خصوص تیلار کوهی است بهمن گیر،که اغلب راههای نفوذی آن هر ساله دستخوش حادثه بهمن های شدید است.

بچه های گروه در حال کندن گیاهی خوراکی و خوشمزه بنام سیر کوهی

 

حدود ۳ ساعت تایم صعود به تیلار از این مسیر فنی،جدید و تا حدودی دشوار و ۲ ساعت تایم فرود بود،مسیر برگشت در جهتی دیگر و بسیار زیبا و دلنشینن،که مه شدید مانع ثبت لحظه ها شد.

 

حرکت در جهت روستای سله یوردی در دامنه تیلار،و در دوردست روستای تاریخی مریان و آق اولر پیدا است.

گیاه دارویی در نوک قله تیلار

کوهنوردان گرامی این برنامه:

۱- محمد براری ۲- مازیار نیک سرشت ۳- یونس (دوستان عزیز از شهرستان صومعه سرا) ۴- غلامرضا ابروش ۵- شاهرخ کاظمی پور ۶- فرشاد ترابی ۷- رامین کوچری زاده ۸- طاها عبدالهی ۹- سیروس سعادت (سرپرست)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.