گزارش صعود قله بغرو از شکردشت – ییلاق چورون – ۱۳۹۲,۰۳,۲۴

14 ژوئن 2013بدون دیدگاه

جدا از قله آق داغ (سفیدکوه) خلخال ، با ارتفاع ۳۳۰۹ متر که ادامه رشته کوه های تالش در استان اردبیل میباشد، کوه بغرو با ارتفاع ۳۲۳۵ متر بلندترین نقطه از کوه های تالش در غرب گیلان است.

۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برنامه کوهنوردی قله بغروداغ را بر خلاف سال قبل از مسیری دیگر و یکروزه آغاز کردیم. ۴ بامداد با مزدا وانت از شهر تالش(هشتپر) حرکت کرده، و در دو راهی انتهای روستای کیش دیبی به مریان، در مسیر راه سوباتان قرار گرفتیم و پس از نیم ساعت در اولین دوراهی از جاده سوباتان به راه ییلاقات بی نهایت زیبای شکردشت تالش قرار گرفتیم.

روستاهای با مصفای ییلاقی رزه،پرده گوشه،ایسپیه اسون،سیه پشت،آووآ،چشمه دکواهونی،ییلاق شکردشت،اسبه سرا،پیرکری،لپنه کش و چورون را با تصویربرداریها و به زیبائی پشت سر گذاشته و ساعت ۶/۳۰ در روستای کوچک علی حسنه لر توقف کردیم.

با اندکی کوهپیمائی به روستای پر از شقایق و کوچک کرون گون بیل (با وجه تسمیه اینکه در زمانهای دور درناهای مهاجر در دریاچه های کوچک این منطقه برای استراحت فرود می آمدند) رسیدیم. امروزه سیوبیل (قاراگل) این آبگیرهای کوچک در حال کوچک شدن است و توقف درناها پرندگان مهاجر در زمانهای قدیم فقط نقل قول قدیمیهای محل است .

  اندکی آنطرف تر کنار چشمه بزرگ بی نهایت سرد در دامنه کوههای بغروداغ  پهلوی انبوه گلهای وحشی در ارتفاع ۲۲۰۰ m برای صرف صبحانه توقف کردیم.

 

کوهنوردانی که گروه را همراهی کردند :

 سیروس سعادت (راهنما) – جناب سرهنگ فرداد عظیمی – فرشاد عظیمی – غلامرضا ابروش (سرپرست) – کوروش آصفی – کیوان برهانی – مجتبی سمیعی – کیانوش طاهری

 

دیواره های کوه بغرو از ییلاق چورون

 

چشم انداز قله تیلار از دشت بغرو

 

نیم رخ بغرو در مسیر صعود

 

کوهستان بغرو

 

یکی از دریاچه های دشت بغرو – سیوبیل (قاراگل)

نهرها و چشمه ها در سرتاسر دشت بغرو

 

بالادست کوه بغرو چندین قله بالای ۳۰۰۰ متر وجود دارد

 

دهانه یکی از غارهای کوچک بغرو

 

قله بلند رشته کوه بغرو (۳۲۳۵)

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.