گزارش صعود قله آزادکوه – ۹۷,۰۴,۰۶

27 ژوئن 2018بدون دیدگاه

 

قله “آزادکوه” یکی از بلندترین قلل البرز مرکزی است . این قله با ارتفاع ۴۳۸۴ متر بعد از قله دماوند و خلنو سومین قله مرتفع البرز مرکزی می باشد. آزادکوه را دیواره‌های مرتفع از شمال غرب و شرق احاطه کرده‌اند و تنها مسیر غیرصخره‌ای آن، مسیر جنوبی است که تنها یال متصل این کوه به رشته‌کوه البرز بوده و از طریق گردنه چورن به قله یخچال و کمان‌کوه (منطقه وارنگه رود) متصل می‌شود.

 

برای صعود به این قله سه مسیر وجود دارد :

۱- روستای کلاک
۲- روستای نِسِن
۳- روستای وارنگه‌رود

 روستای کلاک بالا مسیر نرمال صعود به این قله می‌باشد. روستای کلاک از توابع شهرستان نور بوده که در استان مازندران و در نزدیکی یوش قرار دارد. مسافت کلاک تا پل زنگوله (جاده چالوس) حدود ۴۰ کیلومتر است 

 

«آزادکوه» کوهی است منفرد که به خاطر شکل ظاهری‌اش، آن را «شاهزاده گردن‌کج» نیز می‌نامند. 

  شرح صعود ما:

از شهر تالش، استان گیلان و در ساعت ۰۶:۰۰ صبح چهارشنبه ۸ تیر ماه بطرف آزادکوه حرکت مان را شروع کردیم. ظهر در جاده چالوس با ملحق شدن یکی از همنوردان که در شرکت سد سیاه بیشه شاغل است به سمت پل زنگوله قرار گرفتیم. در جاده یوش بلده پس ار مسافتی ۴۰ کیلومتری به روستای کلاک که در جاده انحرافی بسمت راست راه اصلی میباشد رسیدیم.

  ماشین را در پارکینگ مخصوص کوهنوردان در روستای کلاک بالا پارک و ساعت ۴ بعداز ظهر بطرف قله براه افتادیم. درختان، نهرها و چمنزارها زیبایی خاصی به پاکوب مشخصی میداد که تا محل چادر کوهنوردان کشیده شده بود. سه ساعت بطول انجامید تا ۷ بعد از ظهر با کوله کشی سنگین به محل شب مانی برسیم. 

  شب خنکی را در چادر بسر بردیم و ۰۷:۰۰ صبح در راه مشخص قله قرار گرفتیم، آزادکوهی خلوت با آواز کبک ها و نهر میدیدیم هنوز گروهی در امتداد ما نبود، ۰۹:۳۰ به گردنه چورن رسیدیم و پس از استراحت در راه جنوبی آزادکوه که مسیر سنگی مشخصی داره قرار گرفتیم. ساعت ۱۱:۰۰ به بالای قله رسیدیم و چون وقت داشتیم ساعتی را به عکسبرداری و فیلمبرداری پرداختیم.

  در مسیر برگشت کوهنوردانی را ملاقات میکردیم که یا عزم قله داشتند و یا قصد شب مانی، به چادرهایمان رسیدیم، ناهار صرف کردیم و راهی روستا شدیم.

 

نکته های سفر:

 ۱ – در سرتاسر مسیر چشمه ها در حوالی نهر به خوبی دیده میشوند، بطوریکه چند چشمه در کنار محل چادرها و چشمه ای بزرگ در زیر گرده و نرسیده به گردنه چورن و درست در مسیر راه وجود دارد.

  ۲ – دشت چمنی هم بالا دست استقرار چادرهای کوهنوردان است که برای شب مانی مناسبتر است فقط از چشمه کمی فاصله داره.

  ۳ – برنامه ای دو روزه و یا یک روز و نیمه برای کوهنوردانی از شهرستان های دور، نوید صعودی موفق و دلچسب در کوهستان آزادکوه را میده. 

 

بچه های صعود :

محمدرضا نوروزی (سرپرست) – احمد نجفعلیزاده – سیداکبر یوسفی – مازیار افراسیابی – غلامرضا ابروش

 

 

ملحق شدن مهندس همنورد احمد، از شرکت سد سیاه بیشه

 

خشخاشهای (شقایقها) کوهپایه آزادکوه

 

روستای کلاک بالا، پارکینگ ماشین کوهنوردان

 

قله آزادکوه

 

کبک های آزادکوه

 

گردنه چورن و دورنمایی از قله خلنو ، تیغه های ژاندارک و قله برج

 

قله کمانکوه و قله یخچال از فراز آزادکوه

 

قله آزادکوه

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.