نکته های کاربردی در هنگام خرید کفش کوهنوردی

23 آگوست 2018بدون دیدگاه

 

کفش مهم ترین وسیله یک کوهنورد است. کفش های کوهنوردی معمولا یکی از مهم ترین و گران ترین تجهیزات کوهنوردی هستند که در سلامت کوهنورد بسیار دخیل اند .

  از قدیم گفتن، پا، قلب دوم انسان و مخصوصا کوهنوردان است. بنابراین کفش که محافظ پا بوده و از مهمترین وسایل و پوشاک کوهنوردی به شمار می رود. کفش در تمام رشته های کوهنوردی ، یخ نوردی ، سنگ نوردی ، جنگل پیمایی ، کوهپیمایی سبک و سنگ نوردی سالنی و … بدون تردید اولین و مهمترین وسیله بحساب می آید.
انتخاب درست و استفاده بجا از آن می تواند بسیار بر سلامتی پاهای شما تاثیر بگذارد..

 

هنگام ورزش کوهنوردی، برداشتن یک گام هم اهمیت زیادی دارد و حتی در مواقعی ممکن است فاصله‌ی بین مرگ و زندگی باشد؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که مهم‌ترین ابزار کوهنوردی یعنی پای خود را به شکلی مناسب، برای ادامه‌ی پیمایش تجهیز کنید. 

  قبل از این که بخواهید کفش مناسب کوهنوردی بخرید باید بدانید که چجور کفشی با چه کاربری می خواهید! آیا کفشتان را برای کوهنوردی در کوه های کم ارتفاع و مسیرهای ساده لازم دارید یا کوه هایی که نیازمند مهارت های حرفه ای تری است؟ می خواهید برای تابستان از آن استفاده کنید یا زمستان؟ بعد از اینکه این سوال ها را از خود پرسیدید، بهتر است در مورد ویژگی های کفش برای هر فصل اطلاعات کسب کنید و با خود صادق باشید که واقعا آیا شما یک کفش کوهنوردی حرفه ای می خواهید یا کفشی که برای طبیعت گردی های سبکتر مناسب است، کارتان را راه می اندازد.

 

برای فصل تابستان چه کفشی مناسب است؟

اگر مسیری که برای کوهنوردی در پیش روی دارید خیلی پر از سنگ و چاله و دست انداز نیست و می خواهید بیشتر پیاده روی کنید تا کوهنوردی، کفش هایی با کف صاف و بدون استوک برایتان مناسب تر است، چون باعث می شود راحت تر بتوانید حرکت کنید

 

برای فصل زمستان چه کفشی مناسب است؟

کفش مناسب کوهنوردی برای فصل زمستان و در مناطقی که برف و یخبندان است، باید کفش های استوک دار و ساق بلند که از ۲ لایه ی چرم ساخته شده اند، باشد که در شرایطی مانند برف های سنگین، شما را اذیت نکند.

 

برای خرید کفش کوهنوردی به چه چیزهایی توجه کنیم؟

 

ضد آب بودن

شاید تاکنون از افراد زیادی شنیده باشید که در ابتدای بیان ویژگی‌های یک کفش‌ کوهنوردی، به Gore-Tex بودن آن اشاره می‌کنند. Gore-Tex در واقع نام یک تکنولوژی پیشرفته در ساخت پارچه است که مزیت‌هایی برای آن ایجاد می‌کند. هنگام استفاده از کفش‌های کوهنوردی، فرقی نمی‌کند که صعود زمستانه دارید یا کفش خود را در سایر فصول سال استفاده می‌کنید؛ قابلیت ضدآب بودن در کفش شما از میزان اهمیت زیادی برخوردار است تا تحت هر شرایط آب‌وهوایی و با بارش‌های فصلی، بخش داخلی کفش همچنان خشک باقی بماند. وجود تکنولوژی‌هایی نظیر Gore-Tex در ساخت انواع کفش علاوه بر ایجاد هواخوری، تضمین‌کننده‌ی مقاومت کوهنوردی در برابر نفوذ آب خواهد بود.

 

زیره کفش

یکی از مواردی که در طراحی و ساخت کفش‌ کوهنوردی اهمیت زیادی دارد، جنس زیره و نوع آج‌هایی است که در آن استفاده می‌شود. زیره‌ی کفش‌ مخصوص کوهنوردی با توجه به موارد استفاده‌ای که دارند، با یکدیگر متفاوت‌اند. درواقع برای کفش‌هایی که در سنگ‌نوردی، یخ‌نوردی یا کوهنوردی در ارتفاعات زیاد استفاده می‌شوند، طراحی زیره باید به شکلی باشد که قابلیت نصب کرامپون را داشته باشد؛ اما برای کفش‌هایی که در ارتفاعات پایین‌تر استفاده می‌شوند، صرفا وجود زیره‌ای آج‌دار و تهیه‌شده از لاستیکی مقاوم کافی است تا با ایجاد اصطکاک با سطح زمین بتواند به شما کمک کند که به‌راحتی به مسیر خود ادامه دهید. یکی از انواع زیره‌هایی که در بیشتر مدل‌های کفش‌ کوهنوردی استفاده می‌شود، زیره‌ی تولیدی شرکت ویبرام است که از لاستیکی بسیار با‌کیفیت تهیه می‌شود. طراحی این زیره به گونه‌ای است که به واسطه‌ی برآمدگی‌های زیره‌ی کفش، به شما در پیمایش مسیرهای ناهموار کمک خواهد کرد. 

 

 

قابلیت حفظ دما و هواخوری کفش

این دو قابلیت کاملا با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما برای انتخاب کفش مناسب برای کوهنوردی باید به این دو قابلیت به‌طور یکسان توجه داشت. آن دسته از کفش‌هایی که برای صعود سه‌فصله استفاده می‌شوند، باید دارای قابلیت هواخوری باشند تا علاوه بر جلوگیری از تعریق زیاد سطح پوست، به خنک نگه داشتن پای شما کمک کنند. اما برای کفش‌های مورداستفاده در صعودهای زمستانه یا در محیط‌های سرد، قابلیت هواخوری اهمیت چندانی ندارد و مهم این است که کفش بتواند پایتان را گرم نگه دارد. برای ساخت این نوع کفش‌ بیشتر از تکنولوژی‌هایی بهره می‌گیرند که از هدررفتن دمای بخش داخلی کفش جلوگیری کند و مانع از سرمازدگی پاهایتان شود. برای انتخاب چنین کفش‌هایی باید به دمایی که کفشتان در آن قابل‌استفاده است، توجه زیادی داشته باشید تا در نهایت بتوانید بهتر انتخاب کنید.

 

جنس رویه
عمدتا قیمت کفش‌های کوهنوردی نسبت به سایر کفش‌ها بیشتر است؛ به همین دلیل اگر کفشی که انتخاب می‌کنید، دوام زیادی دربرابر سایش و پوسیدگی نداشته نباشد، از لحاظ اقتصادی به‌صرفه نخواهد بود. در کنار این موضوع باید توجه داشت که محیط‌های کوهستانی دارای شرایط ویژه‌ی آب‌وهوایی و محیطی هستند که ممکن است بر افزایش سرعت پوسیدگی کفش تاثیر زیادی بگذارند. با توجه به تمامی این شرایط، سازندگان کفش‌های کوهنوردی برای ساخت رویه از موادی استفاده می‌کنند که دربرابر شرایط محیطی مختلف مقاوم باشد. علاوه بر ساختار رویه‌، این دسته کفش‌ها در قسمت‌هایی نظیر پنجه، پاشنه یا قسمت‌های کناری به وسیله موادی نظیر چرم مصنوعی، چرم طبیعی، پلی‌اورتان یا لاستیک تقویت می‌شوند.

 

لایه میانی
لایه‌ی میانی مناسب در کفش کوهنوردی برای کسانی که از این کفش‌ها استفاده می‌کنند، دو مزیت به دنبال دارد. اگر در ساخت لایه‌ی میانی کفشی که استفاده می‌کنید، موادی مناسب نظیر EVA به کار رفته باشد، فشاری که از ضربات واردشده به سطح زمین به پای شما برمی‌گردد تا حد بسیار زیادی کم می‌شود. این مسئله باعث می‌شود در زمان ورزش کمتر احساس خستگی کنید و درعین‌حال به واسطه‌ی ساختار منعطف کفش، کنترل بهتری روی حرکات خود داشته باشید. همچنین داشتن لایه‌ی میانی ضخیم باعث می‌شود گرمای کمتری از طریق کف کفش هدر برود و در نهایت بتوانید از پای خود به‌خوبی در برابر سرما حفاظت کنید.

 

وزن کفش

بیشتر کفش‌های مناسب کوهنوردی وزنی بالاتر از ۳۰۰ گرم دارند. درواقع مجموعه موادی که جهت افزایش کیفیتدر ساخت این دسته کفش‌ها به کار می‌رود، وزن بیشتری به آن‌ها می‌دهد. در انتخاب کفش‌ کوهنوردی، باید توجه داشته باشید که کفش شما وزن بسیار زیادی نداشته باشد. مقدار انرژی مورد نیاز برای گام بر داشتن با کفش‌های سنگین بسیار بیشتر از کفش‌هایی است که وزن کمتری دارند. با توجه به این که در کوهنوردی، حفظ انرژی برای ادامه‌ی پیمایش مسیر اهمیت دارد، کفشی انتخاب ‌کنید که وزنی متناسب داشته باشد تا با استفاده از آن به مصرف بیش از حد انرژی نیاز نداشته باشید. البته دقت کنید که کفش‌های کوهنوردی مناسب ارتفاعات بالاتر یا بوت‌های کوهنوردی ممکن است وزنی بیشتر از ۵۰۰ گرم داشته باشند که به دلیل ضخیم‌تر بودن لایه‌ی میانی آن‌هاست تا به ایمنی بیشتر و گرم ماندن پا کمک کند.  داشتن با کفش‌های سنگین بسیار بیشتر از کفش‌هایی است که وزن کمتری دارند. با توجه به این که در کوهنوردی، حفظ انرژی برای ادامه‌ی پیمایش مسیر اهمیت دارد، کفشی انتخاب ‌کنید که وزنی متناسب داشته باشد تا با استفاده از آن به مصرف بیش از حد انرژی نیاز نداشته باشید. البته دقت کنید که کفش‌های کوهنوردی مناسب ارتفاعات بالاتر یا بوت‌های کوهنوردی ممکن است وزنی بیشتر از ۵۰۰ گرم داشته باشند که به دلیل ضخیم‌تر بودن لایه‌ی میانی آن‌هاست تا به ایمنی بیشتر و گرم ماندن پا کمک کند. 

 

 

 

 نکته های کاربردی در هنگام خرید کفش کوهنوردی :

 

۱- پس از انتخاب نوع کفش مورد نظر براساس نیاز خود، جهت امتحان کفش کوهنوردی، یک جفت جوراب ضخیم از نوعی که در فعالیت های خود به پا می کنید همراه داشته باشید. پای بسیاری از افراد در طول روز باد می کند، بنابراین خرید خود را در بعدازظهر یا غروب که پا در بزرگترین اندازه خود است، انجام دهید.

۲- پیش از بستن بندهای، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه‌ی پایتان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت، پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد.
۳- پس از مرحله یک بند کفش را محکم بسته و با آن راه بروید. اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملاً راحت است.

۴- پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر کفش مناسب باشد در این حالت هیچ‌‌گونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پایتان وارد نمی‌شود.
۵- بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ی خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک مچ پایتان محافظت می‌کند.

۶- به صورت کلی کفش کوهنوردی باید یک شماره از پایتان بزرگتر باشد ولی حتما باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید، کفشهای کوهنوردی بدلیل ساخت به هیچ وجه جا باز نمی کنند!!!!

 

 

انواع کفش های کوهنوردی

 

کفش های راهپیمائی (Walking)

شامل کفش هایی بدون ساق و بسیار سبک است که در مسیر های ساده، کفی قابل استفاده بوده و عموما در کفه آن از شکوک گیر استفاده شده است.

برندهای بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد، بهتر است زیره این کفش نیز ویبرام باشد…

 

کفش کوهپیمایی (Trekking)

برای کوهپیمایی های طولانی مدت می بایست که کفش شما سبک باشد و دارای ساق با ارتفاع ۱۴ تا ۱۹ سانتی متر باشد. دلیل آن هم محکم نگه داشتن مچ پا است. زیره این کفش تاحدی انعطاف پذیر است و رویه آن عموماً پارچه های ضد آب یا چرمی است.

 • از این کفش های می توانید ارتفاعات بدون برف و همچنین پیمایش های کویری و جنگلی را به راحتی انجام دهید.

توجه داشته باشید! که این مدل کفش را در فصل زمستان استفاده نکنید. همچنین به دلیل داشتن دوخت بروی کفش نباید از با آن ها در مسیر های سنگ لاخی یا فرود از شن اسکی استفاده کرد.

برندهایی که این مدل کفش را دارند:

 • برندهای ایرانی: لاوان، پایار، تبریز کسرا، آسیا
 • برندهای خارجی: BESTARD , SCARPA ,MAMMUT, ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET ,
 • SALOMON , GARMONT , LOWA , LOMER , ZAMBERLAN , SALEWA

 

کفش کوهنوردی  (Mountaineering)

برای کوهنوردی شما باید کفشتان نیمه سنگین باشد و ساق های آن هم در حدود ۱۴ تا ۱۹ سانتی متر باشد تا مچ پایتان را محکم نگه دارد. زیره این کفش کمی انعطاف پذیر است،

 • از این کفش می توانید برای صعودها چند روزه حتی در فصل زمستان هم نیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید! اگر می خواهید برای چند روز در فصل زمستان کوهنوردی کنید این کفش در سطوحی که یخ زده است نیز مناسب نمی باشد.

 

کفش کوهنوردی سنگین یک پوش (High Mountain)

کفش دیگری که برای کوهنوردی مناسب است کفش های سنگین یک پوش است. این کفش های سنگین و بسیار قوی هستند و زیره آن ها انعطاف پذیری ندارد. تمام آن ها قابلیت نصب گرامپون را دارند و برای حرکت بر روی برف و یخبندان نیز طراحی شده است.

 • لازم است بدانید ک از این کفش ها می توانید به ارتفاعات کمتر از ۵۰۰۰ متر نیز صعود کنید.

توجه داشته باشید! این کفش را در مکان هایی که برف وجود ندارد استفاده نکنید چرا که باعث تاول زدن پاهایتان می شود.

همچنین توجه داشته باشید که رویه این کفش ها با چسب و دوخت ذوبی است و دارای تاریخ انقضا هستند بنابراین حتما به تاریخ تولید کفش توجه داشته باشید.

برندهایی که این مدل کفش را دارند:

 • برندهای ایرانی: لاوان
 • برندهای خارجی: BESTARD , SCARPA ,MAMMUT, ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET , SALOMON , GARMONT , LOWA , LOMER , ZAMBERLAN , SALEWA

 

کفش کوهنوردی سنگین دو پوش  (Expedition)

بعد از کفش های یک پوش، کفش های کوهنوردی سنگین دو پوش سنگین را هم می توانید برای صعود در ارتفاعات ۷۰۰۰ متری در تمامی فصل های استفاده کنید. زیره این کفش های نیز اصلا انعطاف پذیری ندارد، نحوه ی دوخت این این کفش به این ترتیب است که یک پوش آن کفش کوچکی و هم اندازه پای کوهنورد است و بجای بند کفش یک چسبک برای بستن آن استفاده میشود و این کفش درون کفش اصلی که بزرگتر است قرار می گیرد . در زمان استراحت با کفش کوچک داخل چادر  میشوند، تمام آن ها قابلیت نصب کرامپون را دارند.

توجه داشته باشید! هرگز در مسیرهای غیر برفی از این کفش های استفاده نکنید چرا که باعث تاول پاهایتان می شود. همچنین سعی کنید قبل از این که به برنامه ویژه ی کوهنوردی خود بروید حتما یکبار در یک برنامه سبک از آن استفاده کنید.

 

کفش های هیمالیانوردی (Expedition)

کفش سه پوش سنگین و بسیار قوی که مخصوص فتح کوه های هیمالیا هستند نیز از سخت ترین انواع کفش های کوهنوردی هستند. زیر این کفش های هیچ گونه انعطاف پذیری ندارد و پوشش اول آن یک گتر بلند است که بر روی کفش قرار می گیرد و به دور کفش دوخته شده و تمام رویه و اطراف کفش را در بر می گیرد. تمام آن ها قابلیت نصب کرامپون را دارند. این کفشها برای شرایط بسیار سرد و صعود برف و یخ ساخته شده اند.

 • از این کفش ها می تواند برای صعود ارتفاعات ۸۰۰۰ متری هیمالیا در زمستان ها نیز استفاده کنید.

برندهایی که این مدل کفش را دارند:

برندهای خارجی:  SCARPA ,ASOLOMAMMUT, MAMMUT, lA SPORTIVA , MILLET , LOWA , 

 

کفش یخ نوردی (Ice climbing)

کفش های یخ نوردی شباهت زیادی به کفش های سنگ نوردی دارند و دارای کرامپون های دائمی متصل به کفش می باشند. از این

کفش ها می توانید در مسابقات و صعودهای سرعتی نیز استفاده بنمایید.

برندهایی که این مدل کفش را دارند:

برندهای خارجی: lasportiva , MAMMUT

 

کفش سنگ نوردی  (Climbing)

کفش هایی که مخصوص سنگ نوردی هستند با شکل و مواد خاصی تولید می شوند و برای صخره نوردی، دیوار نوردی و سنگ نوردی گزینه های بسیار مناسب و کاربردی هستند.

برای خرید کفش مخصوص سنگ نوردی می بایست نکاتی که در زیر می آوریم را رعایت نمایید:

۱-  کفش باید راحت باشد.

۲-  اندازه و شکل کفش تغییر نکند.

۳-  برای صعودهای اصطکاکی قابل انعطاف باشد.

۴-  در صعودهای عرضی و طولی باید لبه های سفت و سختی داشته باشد.

۵-  پنجه کفش که در برگیرنده انگشتان پا است سخت و محکم باشد.

۶- کف کفش با دوام و لبه های کناری آن با کیفیت باشد.

۷-  کفش ضمن آنکه قوزک پا را محافظت می کند باید بیش ترین انعطاف را نیز برای قوزک پا فراهم کند.

۸-  کفش باید سبک، قوی و بادوام باشد.

 

 

نکاتی که باید جهت خرید و نگهداری کفش های سنگین کوهنوردی بدانید

 

 • برای انتخاب اندازه ی مناسب باید کفش را بپوشید و با آن راه بروید. کفش خوب کفشی است که کوهنورد حتی بعد از چندین ساعت پوشیدن و راه رفتن با آن، احساس خستگی و یا پا درد نکند. اینکه نه آنقدر گشاد باشد که باعث ایجاد تاول شود و نه آنقدر تنگ و فشرده باشد که پا را در کفش مچاله کند و باعث ایجاد زخم شود.
 • هرگاه با یک کفش جدید به کوه میروید به محض ایجاد سوزش در نقطه ای از پایتان سریعا آنرا با چسب بپوشانید. ادامه حرکت با همان وضع پاهایتان را زخم و حرکت را آزار دهنده میکند.
 • وقتی کفش را پوشیدید قبل از اینکه بندهای آن را محکم کنید، پایتان را تا آنجایی که ممکن است به جلو فشار دهید اگر در این حالت به اندازه ی یک بند انگشت از از پاشنه ی پا تا انتهای آن فاصله بود یعنی کفش مناسبی است.
 • بعد از پوشیدن کفش با پایتان به دیوار ضربه بزنید. اگر ضربه مستقیما به پایتان وارد نشود یعنی کفش خوبی است.
 • به علت وزن بالای این کفش های سعی کنید در هنگام حرکت روی شیب های کم و مخصوصا سراشیبی ها بند پوش داخلی را باز یا شل ببندید تا راحت تر حرکت کنید.
 • در برنامه های فنی و استفاده از کرامپون بندها را محکم تر ببندید تا پایتان در کفش بازی نکند.
 • معمولا می گویند که طبق یک قاعده ی کلی، کفشی که ۱ سایز از پای شما بزرگتر باشد مناسب تر است چون کمی از آن فضا هم با جوراب ضخیم پر می شود.
 • در طول پیمایشتان سعی کنید کفشتان را خشک نگه دارید.
 • از گتر مناسب استفاده کنید. استفاده از سوپر گتر ها که تمام سطح کفش را می پوشانند در افزایش نگهداری گرما موثرند.
 • پیشنهاد می کنیم حتما موقع خرید کفش یک جفت جوراب ضخیم همراهتان داشته باشید و کفش را در بعد از ظهر یا غروب که پا باد کرده و در بزرگترین اندازه اش است، خریداری کنید.
 • یک توصیه خرید کفش های پلاستیکی از کفش های رویه فایبرگلاس دو پوش خودداری کنید.
 • در شرایط اضطراری یا در مواقعی که از کفش دوستانتان استفاده می کنید، می توانید با پوشیدن جوراب اضافه یا کم و زیاد کردن کفه کفش، سایز آن را مطابق پای خودتان بنمایید.
 • اضافه بند کفش را در ساق کفش یا گتر جمع کنید. باز کردن بند کفش یخ زده شما را دچار دردسر میکند. مخصوصا اینکه مجبورید برای اینکار دستکش خود را نیز درآورید.

 

هشدار: هیچگاه برای اولین بار کفش نو را در یک برنامه سنگین استفاده نکنید!

 

منبع: winterclimb.com

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.