گزارش صعود کیوان کوه، ازناو خلخال – ۱۳۹۷,۱۰,۱۴

۱۴ دی ۱۳۹۷بدون دیدگاه

 

در مجاورت کوه ازنو (۲۳۵۹) خلخال و درست به موازات شرقی آن، کوه بلندی به نام «کوه کیوان» از رشته کوه های تالش وجود دارد که اهالی منطقه آن را به اختصار «کو-کَ-وان» می‌گویند. «کو-کَ-وان» یا «کوه کیوان» با ارتفاع۲۴۲۴ متر (اندازه گیری با دستگاه GPSگروه) خود یکی از قلل زیبای این منطقه به شمارمی رود .

  «کیوان کوه»، «کوه کیوان» یا «کوکاوان» در واقع بخشی ازارتفاعات ازنو است که در گذشته به نامهای لشکرگاه و چشمه آن نیز به نام نظرگاه شهرت داشته است.

  این کوه به کلیه روستاهای اطراف خوجین تسلط دارد وهرکس برفراز قله آن دست یابد چشم‌انداز زیبایی از شهرخلخال، روستای خوجین و روستاهای طولاش، بیلیل، زیوه، مئجره، خانقاه بفراجرد و… را پیش چشم خود خواهد دید. شایداین کوه به خاطرهمین موقعیت استراژیکی خود ازگذشته‌های دورموردتوجه قرار گرفته است و اهالی منطقه با شرح داستانهای مختلفی که به اسطوره شبیه‌اند، غارمعروف «کو-کَ-وان» و دامنهٔ شرقی کوه ازناو (ازنو) – در پنج کیلومتری خلخال و تپه‌های قدیمی راه خوجین طولاش و بفراجرد را به دوره ساسانیان نسبت می‌دهند. می‌گویند در این منطقه نظامیان و افسران ساسانی با پیمودن مسیرها و صخره‌های تند «ازنو» مورد امتحان قرار گرفته و به درجه اسپهبدی می‌رسیدند و مراسم سوگند مخصوص به جا می‌آوردند.

 

گزارش صعود:

صبح جمعه بخاطر یخزدگی جاده اسالم به الماس ساعت ۰۷:۰۰ از سراه خلخال شهر اسالم، با همنوردانی از گروههای باران لاهیجان و کوشیار و دوستانی از شهر انزلی، رشت، صومعه سرا و شفت بطرف ازناو خلخال حرکت کردیم.

  با گذر از جنگلها و ییلاقات در ارتفاعات تالش به جهت صرف صبحانه که از قبل توسط همنوردان نجاتگر ما هماهنگ شده بود، به پایگاه امداد و نجات هلال احمر ییلاق اسبه وونی رفتیم و جاده یخزده گردنه الماس، وارد جاده های خطرناک منطقه خلخال شدیم. بکندی این راه را پشت سر گذاشتیم تا اینکه با تاخیر ساعت ۰۹:۰۰ به ازناو رسیدیم.

 

 

 

 

 

پارک ماشینها روبروی پایگاه هلال احمر، ییلاق اسبه وونی اسالم

 

صرف صبحانه، پایگاه هلال احمر، اسبه وونی اسالم

 

قله کیوان کوه، ازناو خلخال

 

 

 

چشمه ازناو خلخال

 

 

روبرو قله ازناو

 

 

 

 

 

نمایی از شهر خلخال، از فراز کیوان کوه

 

 

 

 

قله کیوان کوه خلخال

 

 

تیغه سنگی کیوان کوه

 

دورنمای قله آق داغ از قراز کیوان کوه

 

چشم انداز قله عجم، از فراز کیوان کوه

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *