صعود زمستانی قله تیلار از روستای حسن دگرمانی – ۹۶,۱۱,۲۷

۲۷ بهمن ۱۳۹۶بدون دیدگاه

تیلار نماد ایستادگی و عظمت مردم تالش

بعد از اجرای برنامه های زمستانی که در دی ماه ۱۳۹۲ و آبان ۱۳۹۳ در قله تیلار داشتیم ، سومین حرکت زمستانی گروه را به سمت قله تدارک دیدیم. صبح جمعه ساعت ۴:۳۰ مورخه ۲۷ بهمن ۹۶ از میدان امام هشتپر تالش، در جاده ییلاقی مریان و ارتفاعات تالش قرار گرفتیم.

  در ششماه دوم سال اغلب راههای منتهی به ییلاقات سله یوردی و بیلگو ، جهت صعود به تیلار بسته است. و یکی از معدود مسیرهایی که میتوان به کوه تیلار رسید، گذر از روستاهای ییلاقی حسن دگرمانی و گُدول در پای قله کلاهو میباشد.

    شرح صعود: بخاطر بارش برف در شب قبل و یخزدگی جاده خاکی گُدول، ماشینها را در ابتدای روستای حسن دگرمانی پارک کردیم. ساعت ۶:۲۰ صبح در مسیر تیلار براه افتادیم، و بخوبی میدانستیم که بخاطر طولانی بودن راه نمیتوانیم راس ساعت ۱۴ بر قله بایستیم و  و همچنین   بعلت کوتاهی روز تخمین میزدیم که میبایست بسیاری از مسیر برگشت را در شب برفکوبی کنیم.

   پس از دقایقی از مسیر خاکی گُدول، به راه میانبر جنگلی که از پیش میشناختیم زدیم. بعد از ۲ ساعت گام برداری بر راههای پربرف و یخزده به کنار چند خانه ای رسیدیم که در پای کوه کلاهو بود، این محل کوچک بنِ سر نامیده میشه و خالی از سکنه بود، همانجا صبحانه میل کردیم و بر خط الراسی که از همین محل تا روستای بیلگو کشیده میشد قرار گرفتیم.

   هوا تمام ابری با گاهی مه ، در مسیری زیبا قدم گذاشته بودیم و همینطور برای اولین بار بود که در این یال قرار میگرفتیم و چشم اندازی در دو طرف میدیدیم که تا به آن روز ندیده بودیم. 

  ساعت ۱۲:۰۰ ظهر به دریاچه یخزده و روستای ییلاقی بیلگو رسیدیم و پس از استراحت در کنار چشمه روستا و پر کردن بطریهای آب به طرف تنگه تیلار براه افتادیم . کمی بعد از ورود به تنگه به سمت راست و سوته کوه، قله ماقبل تیلار تغییر مسیر دادیم. راهی با واریزه (شن اسکی) که بسختی توانستیم خودمان را به سوته کوه برسونیم .

   به آخرین شیب بلند قله تیلار رسیدیم، برف میبارید و سوز بسیار سردی نزدیک قله به صورتمان بر میخورد. بخاطر راه طولانی صعود، آخرین قدمهایمان را به سنگینی هر چه تمامتر برمیداشتیم، ساعت ۱۶:۱۰ به تابلوی تیلار و قله رسیدیم، دقایق کوتاهی عکس و فیلم گرفتیم و در برگشت بطرف تنگه تیلار برای لیز خوردن بر روی برف رفتیم. 

   کمتر از نیم ساعت از قله با لیز خوردن به بیلگو رسیدیم، ناهاری جزعی خوردیم و از همان پاکوبهای بجا مانده بر روی برف در برگشت استفاده کردیم تا اینکه شب هنگام در ساعت ۲۰:۴۰ به روستای حسن دگرمانی و کنار ماشینها رسیدیم.

  نکات صعود: 

از شروع حرکت، ۹ ساعت ۳۰ دقیقه طول کشید تا گروه بر بالای قله تیلار بایستد.

   زمان برگشت با قرار گرفتن در میانبرهای جنگلی، حدود ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه بطول انجامید.

 زمان رفت و برگشت برنامه تیلار در حدود ۱۴ ساعت طی شد.

  با احتساب دستگاه قدم شمار، رفت و برگشت از این مسیر زمستانی ، به ۲۷ کیلومتر رسید. 

اعضای شرکت کننده: 

غلامرضا ابروش – احمد نجفعلیزاده – محمدرضا نوروزی – کاظم یزدان نژاد – سیّداکبر یوسفی – میلاد حمیدی

 

تشکر از همه اعضای تیم برای همکاری خوب و مؤثرشان در این برنامه.

 

 

 جاده حسن دگرمانی به گُدول

 

 قله کلاهو و روستای گُدول

 

  چشم اندازی از تیلار

 

  تصویر زوم شده از کوهنوردان پیشکسوت تالشی در قله کلاهو

 

دورنمای کوه بغرو 

   تصویر زوم شده از گروه بغرو تالش، توسط کادوسیان از تیلار

 

  

ملاقات با اصغر و بهمن در بیلگو ، همنوردانی از کادوسیان که در تیلار شب مانی داشتند

  

 روستا و دریاچه یخزده بیلگو با چشم اندازی از قله های بغرو

 

قله کلاهو

  

 تابلوی زیبای تیلار 

 

  

سُر خوردن از قله تا روستای بیلگو

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *